09 липня 2024

Професійне вигорання психологів: перші ознаки та шляхи подолання

Write your awesome label here.
Зміст:
 • Перші ознаки синдрому професійного вигорання у психологів
 • Причини виникнення професійного вигорання практичного психолога
 • Професійне вигорання в умовах війни
 • Наслідки синдрому вигорання практичного психолога
 • Методи профілактики професійного вигорання психолога
 • Ресурси та підтримка для психологів

Професійне вигорання — це стан фізичного, емоційного та ментального виснаження, який виникає внаслідок тривалого стресу на роботі. Синдром професійного вигорання у психологів є особливо поширеним серед тих, хто працює з емоційними проблемами інших людей. У цій статті ми розглянемо перші ознаки синдрому професійного вигорання у психологів, причини його виникнення, наслідки та ефективні методи профілактики.

ПЕРШІ ОЗНАКИ СИНДРОМУ ПРОФЕСІЙНОГО ВИГОРАННЯ У ПСИХОЛОГІВ

Одним з перших сигналів синдрому професійного вигорання психолога є емоційне виснаження. Психологи можуть відчувати постійну втому, дратівливість, втрату інтересу до роботи та клієнтів та інші непрофесійні прояви. З’являється відчуття безпорадності, цинізму та деперсоналізації — байдужість до клієнтів і їхніх проблем. Виникає зниження професійної ефективності, що призводить до сумнівів у власних здібностях і компетентності.

Причини виникнення професійного вигорання практичного психолога

Основні причини синдрому вигорання практичного психолога пов’язані з високим рівнем емоційної напруги на роботі. Це можуть бути:
 • Тривала робота з емоційно навантаженими клієнтами. Постійний контакт з проблемами та травмами інших людей викликають такі емоційні переживання що призводить до виснаження.
 • Недостатня підтримка та визнання. Відсутність підтримки з боку колег та керівництва, а також невизнання професійних досягнень, можуть призвести до відчуття ізоляції.
 • Високі вимоги та очікування. Психологи часто відчувають тиск з боку суспільства та клієнтів через те, що на їх діяльність покладено відповідальність за емоційне та психічне благополуччя інших людей, що призводить до перевантаження та стресу.
 • Непрофесійне керування часом: Недотримання балансу між роботою та особистим життям, відсутність часу на відпочинок та відновлення призводить до того, що розвивається синдром професійного вигорання.

Професійне вигорання в умовах війни

В умовах повномасштабної війни в Україні психологи стикаються з особливо важкими умовами роботи. Вони працюють з ветеранами, військовими, які пережили бойові дії, втрати та травми, а також їх сім’ями Це значно підвищує емоційне навантаження на психологів та збільшує ризик професійного вигорання. Робота з такими клієнтами вимагає високої професійної майстерності та емпатії, що часто призводить до виснаження та потребує додаткових ресурсів для підтримки самих психологів. Кожен психолог має розуміти, що в умовах підвищеного стресу, викликаного війною, особливо важливо звертати увагу на власне емоційне та фізичне здоров’я. Важливо своєчасно розпізнавати перші ознаки професійного вигорання та вживати заходів для його профілактики.

Наслідки синдрому вигорання практичного психолога

Синдром вигорання практичного психолога може мати серйозні наслідки як для психолога, так і для його клієнтів. Психологи, які страждають на вигорання, втрачають здатність ефективно допомагати своїм клієнтам, що може призвести до погіршення стану останніх. Крім того, вигорання може спричинити фізичні проблеми, такі як головні болі, порушення сну, хронічна втома, а також ментальні розлади, включаючи депресію та тривожність.

Методи профілактики професійного вигорання психолога

Основними методами профілактики професійного вигорання психолога є:
 • Регулярне самоспостереження та саморефлексія: Важливо вчасно виявляти перші ознаки синдрому вигорання практичного психолога та вживати заходів для його попередження.
 • Професійний розвиток: Підвищення кваліфікації, участь у семінарах та тренінгах допомагає підтримувати мотивацію та інтерес до роботи. 
 • Баланс між роботою та особистим життям: Встановлення чітких меж між робочим і особистим часом, забезпечення достатнього відпочинку та відновлення.
 • Підтримка з боку колег: Взаємодія та підтримка в професійному середовищі допомагає знизити рівень стресу та покращити емоційний стан.
 • Психотерапія та супервізія: Регулярна робота з власним психологом або супервізором допомагає психологам обговорювати свої труднощі та отримувати підтримку. Також в цьому можуть допомогти курси підвищення кваліфікації, які допоможуть не тільки освоїти новий метод роботи із травмованими верствами населення (військові, ветерани, їх сім’ї тощо), але й допоможуть дізнатися як психологу діяти при вигоранні.

Ресурси та підтримка для психологів

Для подолання та профілактики емоційного вигорання психологам важливо мати доступ до ресурсів та підтримки. Це можуть бути професійні асоціації, групи підтримки, спеціалізовані програми для психологів та курси підвищення кваліфікації основним завданням якого і є профілактика вигорання та які спрямовані на зниження рівня стресу та підвищення емоційної стійкості.

У сучасному світі, де стрес та навантаження є невід’ємною частиною професійної діяльності, важливо не забувати про власне здоров’я та вчасно вживати заходів для запобігання професійному вигоранню. Психологи, які піклуються про свій емоційний стан, можуть більш ефективно допомагати своїм клієнтам та насолоджуватися своєю роботою.
Профілактика професійного вигорання психолога та профілактика емоційного вигорання психолога є ключовими аспектами у збереженні здоров’я та ефективності професійної діяльності. Для того, щоб розібратися у виникненні симптомів вигорання та дізнатися про ефективний метод його подолання запрошуємо на наш курс. 

Автор статті

Колесніченко Максим Валентинович

 • Практикуючий індивідуальний сімейний та груповий терапевт.
 • Спеціалізуюся на системній сімейній терапії та фрактальній терапії.
 • Психолог, який працює з військовими.