25 квітня 2023

Які відмінності в роботі психологів з нашими військовими та військами НАТО і як вони допомагають пережити страхи війни

Write your awesome label here.
Зміст:
 •    Навіщо потрібна психологічна допомога військовим?
 • У чому полягає психологічна допомога військовим НАТО.
З початком повномасштабного вторгнення російських військ на нашу територію в Україні почало формуватися нове покоління ветеранів війни. Тисячі українців пішли захищати свою батьківщину ціною власного здоров'я та життя. Перебуваючи на передовій, вони щодня відчувають тиск на свій фізичний та ментальний стан. Саме тому питання реабілітації та психологічна допомога військовим стали критично необхідним заходом сьогодні та після завершення війни.

Навіщо потрібна психологічна допомога військовим

Мобілізація продовжується і все більше військових, проходячи ротацію, потребують допомоги психологів. На передовій вони можуть зіткнутися з різними стресовими ситуаціями, які виявляються тяжкими для їхнього психологічного здоров'я.

Допомога може передбачати психотерапію, яка дає військовослужбовцям сили впоратися з тривогою, депресією, посттравматичним стресовим розладом та іншими викликами, пов'язаними з участю у бойових діях. Основна мета цих заходів — допомогти їм подолати емоційні та психологічні труднощі, що можуть виникнути під час військової служби. Окрім консультування можуть використовуватися й інші методи психологічної допомоги військовим, такі як соціальна підтримка, групові програми, групова та індивідуальна реабілітація.

Дуже важливо, щоби військовослужбовці мали доступ до психологічної допомоги, коли вони цього потребують. Багато хто з них може соромитися звертатися до фахівців через безпідставні побоювання негативних наслідків для своєї кар'єри. Тому необхідно створювати умови, які дозволяють їм отримувати допомогу у зручній формі та безпечній обстановці.

У таких випадках доречно спиратися на досвід інших країн, які для пом'якшення наслідків перебування на передовій вдаються до обов'язкових заходів, що мають на меті психологічну підтримку військовослужбовців.

У чому полягає психологічна допомога військовим НАТО

Північноатлантичний альянс використовує розроблені рекомендації та стандарти для надання психологічної допомоги військовослужбовцям. Вони були сформовані на підставі багаторічного досвіду участі різних країн у бойових діях та миротворчих місіях.

Психологічна допомога військовим НАТО включає три основні елементи:
 • психологічна освіта;
 • обстеження;
 • декомпресія військовослужбовців.

Військова психологічна підготовка за стандартами НАТО — це комплекс заходів, спрямованих на навчання роботі в екстремальних умовах та стресових ситуаціях. Методи психологічної допомоги військовим можуть включати:

 • тренінги;
 • симуляційні вправи;
 • практичні заняття.


Важливим аспектом даної підготовки є надання військовослужбовцям знань про психологічні травми, їх наслідки, методи запобігання та лікування. Це допомагає знизити ризик розвитку психічних розладів у мобілізованих під час та після бойових дій.

Психологічна допомога за стандартами НАТО доступна всім військовослужбовцям, включаючи резервістів та тих, хто повернувся з бойових дій. Вона має бути надана як в індивідуальному, так і груповому форматі, включаючи навчання технік управління стресом, консультування та психотерапію.

Такі країни як Канада, США та Австралія на військових об'єктах обов'язково проводять психологічне обстеження усіх мобілізованих. Це дозволяє виявити ранні симптоми психічних розладів і своєчасно надати допомогу тим, хто її потребує.

Декомпресія військовослужбовців проводиться як частина ширшої програми реабілітації для військовослужбовців. Вона включає консультування, групові сесії та навчання стратегіям боротьби зі стресом. Стандарти НАТО вимагають декомпресії військовослужбовців протягом кількох днів або тижнів після завершення операції, залежно від того, наскільки тривалим був період служби в зоні бойових дій.

Наші сьогоднішні реалії потребують вдосконалення власних методів психологічної допомоги та навчання військовослужбовців. Це требо зробити, використовуючи передовий досвід країн НАТО та інтегруючи його до нашої системи військової підготовки.

НАЙПОШИРЕНІШІ ПИТАННЯ

Що таке військова психологія?

Військова психологія - це галузь психології, яка вивчає психологічні аспекти військової діяльності, а також вплив військових умов на психічне здоров'я військовослужбовців. Вона займається дослідженням і розвитком стратегій та методів для покращення психологічної підготовки, адаптації до стресових ситуацій, керівництва та мотивації військових. Військова психологія також допомагає в розробці програм психологічної реабілітації для військових, які повертаються з військової служби з травматичними досвідами. Вона є важливою складовою для забезпечення психологічного добробктк та ефективності військових підрозділів.

Що таке психологічна декомпресія військовослужбовців?

Психологічна декомпресія для військовослужбовців - це процес, спрямований на зменшення психологічного стресу та відновлення психічного здоров'я після виконання військових обов'язків. Цей процес може включати різноманітні психологічні підходи та методи, спрямовані на зниження тривоги, стресу, депресії та інших психічних проблем, які можуть виникнути внаслідок військової діяльності. Психологічна декомпресія - це важливий елемент підтримки психічного здоров'я.

Автор статті

Колесніченко Максим Валентинович

 • Практикуючий індивідуальний сімейний та груповий терапевт.
 • Спеціалізуюся на системній сімейній терапії та фрактальній терапії.
 • Психолог, який працює з військовими.